Sprawdzanie mieszkania czy jest zadłużone?

co-zrobic-z-zadluzonym-mieszkaniem

Sprawdzanie mieszkania czy jest zadłużone?

Sprawdzanie mieszkania czy jest zadłużone?

co-zrobic-z-zadluzonym-mieszkaniem

Kupując zadłużone mieszkanie z sektora wtórnego warto zorientować się, lub nie stanowi ono zadłużone. Dzięki temu zapobiegniemy wiele problemów a przede wszystkim utraty nerwów i pieniędzy. Tego typu ryzyko nieudanego zakupu można niemal całkowicie zminimalizować, poprzez dokładne sprawdzenie niezbędnych dokumentów.

BEZPIECZEŃSTWO PRZY ZAKUPIE MIESZKANIA NA PLACU WTÓRNYM

Do kupna mieszkania na rynku wtórnym należy się odpowiednio przygotować, by nie trafić w problemy. Należy sprawdzić, lub mieszkanie nie jest obciążone hipotecznie. Tego rodzaju informacje odnajdziemy w części wieczystej. Tu musimy mieć, że hipoteka dotyczy nieruchomości, natomiast nie właściciela. Jeżeli zakupimy mieszkanie będące zastawem, pod który uzyskano kredyt, to my będziemy wymagali go spłacać. Tak jesteśmy obowiązek się na taką możliwość zgodzić. Dość często są bowiem sprzedawane mieszkania nie do końca spłacone. Jeśli mieszkanie było ubezpieczeniem jakiegoś kredytu, i nas poinformowano, iż stanowi on spłacony, zapis o hipotece winien być usunięty z księgi wieczystej.
Należy też dokładnie sprawdzić, czy wszelkie ceny (czynsz, media) zostały uregulowane. Jest to o tyle istotne, że w sukcesu zadłużenia, dostawcy mediów mogą uzależnić zawarcie następnej umowy z tego, czy poprzednie długi zostały uregulowane.

JAK STWIERDZIĆ CZY MIESZKANIE JEST ZADŁUŻONE?

Najważniejszym dokumentem, który daje nam sprawdzić stan prawny nieruchomości jest księga wieczysta. Wystarczy wpisać numer księgi wieczystej i oznaczyć sąd, który powoduje księgę dla Państwa mieszkania.
Wszelkie wpisy dotyczące hipoteki dostaję się w obszarze IV księgi. Na zasadzie działu IV ustalimy wysokość wierzytelności zabezpieczonej hipoteką oraz wierzyciela, na którego mów wpisana została hipoteka. Warto jeszcze wprowadzić się z obszarem III księgi – ponieważ w nim są wpisywane ograniczenia w użytkowaniu nieruchomością, np. wiedza o wszczęciu egzekucji z nieruchomości czy ze spółdzielczego własnościowego oddana do lokalu.
Skoro nie znamy numeru księgi wieczystej, to należy wyjść do urzędu gminy do wydziału ewidencji gruntów i budynku z projektem o udostępnienie numeru księgi wieczystej.
W dzisiejszym okresie można stwierdzić wzrost sprzedaży zadłużonych miejsc w spółdzielni. Wiele osób zainteresowanych kupić tego rodzaju nieruchomość dziwi się, jak kupić zadłużone mieszkanie od spółdzielni, żeby nie popaść w tarapaty. W liczbie kolejności powinniśmy zainteresować się kwestiami własnościowymi. Tu koniecznie powinien zaznajomić się z księgą wieczystą mieszkania. Jednak w realizacji oddaje się, że pewne mieszkania spółdzielcze nie mają przypisanego dokumentu. W takim wypadku należy odnieść się do spółdzielni z prośbą o wydanie zaświadczenia, w którym zamknięte będą informacje o bycie zadłużenia mieszkania.

No Comments

Post A Comment